Máte pocit, akoby sa vám v kolene zaseklo niečo nepríjemné a pri pohybe strácate stabilitu? Pravdepodobne sa ozýva váš boľavý meniskus. Poškodený meniskus môže postihnúť kohokoľvek z nás – športovcov, ľudí, ktorí majú namáhavú prácu i seniorov. Čo presne ho spôsobuje a ako to riešiť?
Akú funkciu plní meniskus?
Tento malý chrupavkovitý disk medzi kosťami má na starosti dôležitú úlohu. Tlmí nárazy a mierni tlak počas chôdze, behu či iných športových a fyzických aktivitách. Keď sa poškodí – či už pri športe, nešťastnom páde alebo obyčajnom pohybe, jasne vám dá najavo, že niečo nie je v poriadku.
Ktorí ľudia by sa mali mať čo najviac na pozore?
- Športovci a aktívni ľudia: futbalisti, volejbalisti, basketbalisti i lyžiari sú najohrozenejšou skupinou. Nárazy, skoky, náhle a prudké zmeny pohybu môžu viesť k nešťastným zraneniam.
- Ľudia v strednom i pokročilom veku: v priebehu starnutia sa opotrebúvajú chrupavky a nechránia človeka tak ako v mladosti. Viac ako 40 % ľudí nad 65 rokov trpí zraneniami menisku.
- Osoby, ktoré mali v minulosti zranené koleno: natiahnuté či natrhnuté väzy oslabujú koleno a zvyšuje sa pravdepodobnosť poškodenia menisku.
- Osoby s obezitou: nadmerná telesná hmotnosť vyvíja veľký tlak na kolená, čím sa zvyšuje riziko poškodenia chrupavkových štruktúr v kolene.
Hoci sú tieto skupiny najohrozenejšie, treba si uvedomiť, že takéto zranenia môžu postihnúť každého, či už v dôsledku nešťastnej náhody alebo pádu ťažkého predmetu na koleno.
Aké príznaky si všímať, ak máte podozrenie na poškodenie menisku
Poškodenie menisku má rôzne príznaky, ktoré obmedzujú komfort a mobilitu. Dávajte si pozor na nasledujúce príznaky:
- Bolesť v kolene: bolesť je najnápadnejším príznakom poškodenia menisku. Môže byť mierna až silná a najviac ju cítiť pri ohnutí a otáčaní kolena.
- Opuch: spôsobuje ho zápal a hromadenie tekutiny v dôsledku poškodenia menisku.
- Stuhnuté kĺby: príčinou môže byť zápal.
- Nestabilita: pri zaťažení môžete mať pocit, ako by vám mala vypadnúť noha z kolena.
- Praskanie: pri zohnutí môžete počuť hlasné praskanie.
- Obmedzenie pohybu: poškodenie menisku môže obmedziť rozsah pohybu kolena, čo zabraňuje plnému ohnutiu alebo narovnaniu kolena.
- Zablokovanie kĺbu: v niektorých prípadoch môže kúsok poškodeného menisku uväzniť v kĺbovej štrbine, čo spôsobuje zablokovanie kolena a neschopnosť ohnúť alebo natiahnuť nohu.
Ako riešiť poškodenie menisku?
Liečba poškodeného menisku závisí od závažnosti zranenia, konkrétneho miesta poškodenia a celkového zdravia pacienta. Čo môžete urobiť predtým, ako navštívite lekára?
Najdôležitejšie je nevykonávať činnosť, ktorá vám spôsobuje bolesť. Ak športujete či cvičíte, prestaňte s fyzickou aktivitou. Nenoste ťažké veci a doprajte si dostatok odpočinku, aby sa zranenie nezhoršilo. Okrem odpočinku odporúčame prikladať na bolestivé miesto ľad. Pomôže zmierniť opuch a uľaví vám od bolesti.
Ďalej treba koleno upevniť kompresným obväzom, aby držalo na mieste. Pri chôdzi je vhodné používať ortézu (ak to odporučí lekár). Ak je vaše koleno veľmi opuchnuté, nohu by ste mali držať vo zvýšenej polohe – nad úrovňou srdca, aby sa doň nenalievala krv, ktorá spôsobuje opuch.
Ak vám bolesť nedá spávať, siahnite po analgetikách s protizápalovým účinkom. V každom prípade sa o užívaní treba poradiť s lekárom/lekárnikom. Ak bolesť neustupuje alebo sa zhoršuje, objednajte sa na ortopedickú prehliadku.
Následne absolvujete RTG vyšetrenie, no v mnohých prípadoch je nedostačujúce a je potrebné objednať sa na magnetickú rezonanciu. Lekár na vyšetrení skontroluje aj pohyblivosť kolena pomocou McMurrayovho, Steinmannovho alebo Apleyovho testu.
Možnosti liečby poškodenia menisku
Ak je poškodenie mierne alebo nie je jasné, že ide o roztrhnutie menisku, lekár vám nasadí konzervatívnu liečbu – rehabilitácie, fyzikálnu terapiu, analgetiká a odporučí obmedziť pohyb.
Ak tento prístup nefunguje alebo je poškodenie vážne, riešením je artroskopická operácia. Ide o jednodňový chirurgický zákrok, ktorý trvá zhruba 30 minút a ostanú vám po ňom len dve malé ranky.
Následne treba dodržiavať pokojový režim a absolvovať rehabilitačné procedúry, ktoré navrátia kolenu pohyblivosť. Dĺžka hojenia je individuálna, zvyčajné trvá 3 týždne až 3 mesiace. Všetko závisí od závažnosti poškodenia a náročnosti zákroku. V niektorých prípadoch je potrebné odstrániť meniskus.
Hľadá sa spoľahlivá chirurgia – Trnava verí klinike Medican
Ak vás trápi bolesť kolenia a máte podozrenie na poškodenie menisku, navštívte našu chirurgiu na súkromnej klinike v Trnave. Postarajú sa o vás špičkoví špecialisti, aby ste sa mohli vrátiť do bežného života v plnej sile!
Zavolajte nám na čísla +421 332 024 312 / +421 918 223 960 alebo napíšte mail na info@medican.sk a zarezervujte si termín vyšetrenia.